Co musi wiedzieć opiekunka dla psa?
Przed Wami pierwsze spotkanie z opiekunką zwierząt. Nareszcie nadchodzi pomoc w wyprowadzaniu psa. Co za ulga, prawda?
Ty spokojnie zajmiesz się pracą albo innymi zajęciami, z którymi do tej pory kolidowały spacery. Z drugiej strony pewnie też czujesz trochę niepokój bo mimo że wybrałeś opiekunkę, która jest wielką miłośniczką zwierząt, to nadal nie wiesz czy „to się uda”.Nie mart się, to nic złego mieć takie odczucia przed zostawieniem swojego pupila. W końcu opiekunka dla psa jest na razie obca osobą i musicie się siebie nauczyć i sobie zaufać.
Współpracę z opiekunka dla zwierząt rozpoczniesz zapewne od spotkania zapoznawczego ( u mnie to standard), na którym omówicie potrzeby Twoje i Twojego psa. Opiekunka dla psa podczas rozmowy zada Ci wiele pytań, które pozwolą jej poznać psa i jego zwyczaje oraz Twoje wymagania.
Najważniejsze jest bezpieczeństwo i dobre samopoczucia psa oraz Twój spokój, dlatego opiekunka poprosi Cię o dokładne informacje na temat stanu zdrowia zwierzaka, jego relacji z innymi psami i ludźmi czy zachowań w specyficznych sytuacjach. To ważne aby nie oszukiwać. Od tych informacji zależy sposób zadbania o psiaka.
O co pyta opiekunka dla psa?
- STAN ZDROWIA PSA I PRZYJMOWANE LEKI
Opiekunka dla psa musi znać stan jego zdrowia i historię dolegliwości. Zastanów się, czy pies ma jakieś alergie, na co ostatnio chorował i czy coś go boli. Dla Ciebie to mogą być oczywistości ale nowy opiekun nie zna psa tak dobrze jak TY.
Przekaż też informacje o tym, czy pies jest po wysterylizacji, czy ma szczepienia, jak i czy zabezpieczany jest przed insektami. Poinformuj czy przyjmuje leki a dla pewności zapisz wszystko na kartce. Podaj też kontakt do weterynarza prowadzącego psa….tak w razie „W”.
- ŻYWIENIE PSA
Jeśli w zakres obowiązków opiekunki dla psa wchodzi karmienie, poinformuj ją o porze i rodzaju posiłków ( dostaje suchą karmę czy moze karmę BARF?. Pokaż jak wygląda karmienie. Rutyna dzienna to ważna sprawa.
Jeśli twój pies ma ulubione smakołyki, zostaw ich zapas tak aby nowa opiekunka dla psa mogła odpowiednio nagrodzić podopiecznego i zdobyć jego względy
- REAKCJA NA RÓŻNE ZWIERZĘTA
To bardzo ważna sprawa w świetle przyszłych spacerów. Komfort i bezpieczeństwo twojego psa i psów spotkanych na trasie spaceru jest podstawą a i opiekunka dla psa doceni jeśli zadbasz o to by czuła się komfortowo. W końcu spacer to ma być przyjemność dla psa i jego towarzysza.
- KONTAKTY Z INNYMI PSAMI
Jeśli Twój podopieczny jest przyjazny, to super… ale może są wyjątki, a może po prostu jest agresywny dla innych zwierząt i lepiej nie korzystać z wybiegów gdzie może mieć kontakt z innymi psami? Dla opiekunki będzie ważne czy pozwalasz mu na to bez ograniczeń, czy raczej ograniczasz zabawę do kilku minut szaleństw.
Przed pierwszym spacerem powiedz dokładnie na co pozwalasz psu, dzieki temu opiekunka dla psa nie popełni błędu a wasza współpraca przebiegnie bezkonfliktowo…. no i pies będzie miał spacery z zachowaniem stałych zasad.
- KONTAKTY Z OBCYMI LUDŹMI
Równie istotne jest poinformowanie jak pies reaguje na obcych ludzi. Na pierwszym spotkaniu dobra opiekunka dla psa zobaczy jak to wygląda ale mimo wszystko warto poruszyć ta kwestie podczas rozmowy. Podczas wyjścia z psem nikt przecież nie chce prowokować niewłaściwych sytuacji.
- W JAKICH JESZCZE SYTUACJACH TWÓJ PIES MOŻE ZACHOWYWAĆ SIĘ AGRESYWNIE?
Przypomnij sobie czy kiedyś pies reagował warczeniem, szczekaniem lub gryzieniem w kontakcie z czymkolwiek, czy jest jakiś wyzwalacz takiego zachowania. Ja spotkalam się już z takimi psami które potrafiły mnie zaskoczyc bo stawały się agresywne jedynie w kontakcie np. z rudym psem, żaden inny nie wywoływał agresywnych zachowań.
Może Twój pies ma tendencję do zaborczych zachowań jeśli walczy o zabawkę? Każdy wyzwalacz agresji powinien być przedmiotem Twojej informacji dla Pani która będzie wspierać Cie jako opiekunka dla psa.
- JAK TWÓJ PIES ZNOSI SAMOTNOŚĆ?
Czy trzeba coś pochować bo niszczy? Czy może np. brudzi „złośliwie” z tęsknoty? Wszelkie potencjalne niespodzianki należy przytoczyć podczas rozmowy z opiekunką dla psa. Zwierzaki bardzo różne reagują i wiedza o tym jakich zachowań możemy się spodziewać pozwala przygotować się na nie a przede wszystkim zapobiegać tym co bardziej nieprzyjemnym.
- JAK REAGUJE NA RUCH MIEJSKI?
To oczywiście najważniejsze w przypadku opieki dla psa w mieście. Opiekunka dla psa przemieszczając się z nim powinna mieć świadomość czy np. boi się tramwaju. Wszystko to dla komfortu psa i jego bezpieczeństwa.
- CZY SĄ RZECZY KTÓRYCH KATEGORYCZNIE ZABRANIASZ SWOJEMU PSU?
Zawsze są jakieś rzeczy których właściciel nie toleruje. Może to być wchodzenie na sofę, proszenie o jedzenie przy stole lub cokolwiek innego. Opiekunka dla psa powinna to uszanować a więc musi wiedzieć czego psu nie wolno.
Jeśli pojawiają się niewłaściwe zachowania, takie jak ciągnięcie na smyczy, zapieranie się, zjadanie śmieci z ziemi, skakanie na ludzi, ucieczki itd… opiekunka dla psa może pomóc w ich zmianie. Porozmawiajcie o tym.
Porozmawiaj tez ogólnie z opiekunką dla psa , jak wygląda wasza psia rutyna dzienna, jak się bawicie, co szkolicie, gdzie chodzicie z psem. Im więcej informacji dostanie opiekunka dla psa tym lepiej. To ona będzie Twoim zastępcom więc niech będzie najlepiej wyedukowana jak to możliwe.
Z mojej perspektywy jako petsittera, szczera rozmowa to zawsze początek doskonalej opieki nad psem i współpracy z właścicielem. Potrzebujesz pomocy? Odezwij się do mnie. Chętnie pomogę na terenie północnej warszawy.