Top 10 zabaw z psem

Zabawy z spami

Zacznę stwierdzeniem, że większość właścicieli psów nie zdaje sobie sprawy jak ważna w życiu psów jest zabawa. Odgrywa ona ogromną rolę   jest niemal niezbędna do prawidłowego funkcjonowanie psychicznego jak i fizycznego czworonoga. Zabawa sprawia, że nasz pupil jest szczęśliwy ale nie tylko.  Dzięki zabawie pies nabywa sprawności, siły i odporności. Jego kondycja przekłada się na stan zdrowia a co za tym idzie pozwala nam na ograniczenie wizyt u weterynarzy. Najchętniej bawimy się z psem, ganiając na świeżym powietrzu, aby zwierzak mógł się porządnie wybiegać. 

Wielu tych którzy dopiero rozpoczynają życie z czworonogiem, nie wie w jak bawić się ze swoim podopiecznym. Oczywiście wykonują czynności które dają przyjemność ale czy nie lepiej połączyć przyjemne z pożytecznym?

Chcąc zyskać dodatkową wartość z zabawy pojawia się pytanie: jak bawić się z psem? W tym artykule przedstawimy Top10 pomysłów na gry i zabawy z psem.

Poniżej zamieszczam najpopularniejsze i znane wśród doświadczonych opiekunów zwierząt gry z pupilem. Niektóre z tych pomysłów można zastosować zarówno w domu jak i na spacerze. Wszystkie , bez wyjatku, zapewnią Tobie jak i psu fantastyczny czas razem i rozwój psychofizyczny czworonoga.

Sama stosuję Te aktywności z psem podczas mojej pracy opiekuna psów i widzę jak dobrze rozwijają się moi podopieczni. 

1. Przeciąganie z psem

Przeciąganie to jedna z   zabaw ukochanych przez większości psów. Zabawa w przeciąganie sznurka lub specjalnego chwytaka szarpaka  Taka zabawa niesamowicie angażuje pupila i jest dla niego świetnym ćwiczeniem fizycznym. Podczas szarpania uruchamiają się wszystkie mięśnie i instynkty. Jak się bawić z psem w przeciąganie? Po prostu Łapiemy za jeden koniec szarpaka, pies chwyta drugi i staramy się przeciągnąć przeciwnika. Oczywiście należy to robić z umiarem i czasem popuścić nieco linę, aby następnie znowu pociągnąć trochę mocnej. Dbajmy o to aby pies był ciągle zaangażowany. WAŻNE – NIE WOLNO możemy szarpać w górę i w dół, gdyż możemy uszkodzić kręgi naszemu psui. Zabawkę przeciągamy jedynie na boki i do siebie.

Dobra rada – Podczas gry z szarpakiem należy uczyć psa podstawowej zasady. Gra kończy się od razu, gdy zęby psa dotkną naszej skóry. Z czasem stanie się to dla niego jasny sygnał, że kontakt  pyska z ręką właściciela nie jest zachowaniem pożądanym. Zabawę należy zakończyć również w momencie, gdy pies stanie się zbyt podekscytowany. Nauka panowania nad sobą, jest dla psa podstawą do układania i wartą ja zaczynać jak najwcześniej. 

 

2.Zabawa z psem w chowanego

Gra ta jest ciekawą propozycją na spacer czworonoga połączony z wyjściem rodzinnym ponieważ przydadzą nam się w zabawie dodatkowe osoby.   Zabawa polega na tym, że jedna z osób zajmuje czymś psa, a w tym samym czasie inna osoba chowa się. Ważne aby pies nie wiedział w jakim miejscu schowała się przynajmniej jedna z osób.   Ukryta osoba woła naszego psa ale jedynie jeden raz ( drugi jeśli pierwszy nie zainteresował czworonoga). W tym czasie druga z osób zachęca czworonoga do poszukiwań. Czasem zwierzę nie jest w stanie odnaleźć uciekiniera, dopuszczalne jest wtedy ponowienie zawołania. Zabawa 1 na 1 z psem tez jest możliwa ale wymaga od nas sprytu. Musimy wyczekać moment, gdy pies jest zainteresowany czymś innym i wtedy chowamy się przed nim  i wołamy. Ważne- Każde odnalezienie nagradzamy głaskiem, szudraniem lub smakołykiem.

3. Freesbie 

Jest to nieco zmodyfikowana i bardziej zaawansowane zabawa w aportowanie. Zabawa ta zmotywuje psa do biegania i zazwyczaj jest to bieganie na długim dystansie. Przewaga freesbie nad patykiem polega na długim utrzymywaniu się dysku w powietrzu, co dodatkowo motywuje psa do pościgu.  Przy okazji tej zabawy pies stara się łapać dysk jeszcze w powietrzu, niejednokrotnie skacząc po niego co wpływa dodatnio na siłę tylnych łap. WAŻNE- nie baw się we freesbie z psami które maja problem ze stawów, nadmierne  obciążenie może powodować pogorszenie stanu zdrowia psa..

Dobra rada- zaczynając  zabawę we freesbie z psem po raz pierwszy, warto rzucać dysk na krótsze odległości, dzięki temu Twój pies przyzwyczai się do tej aktywności. Długość lotu dysku zwiększamy wraz poprawą sprawności pupila.

4. Tor przeszkód

Tor przeszkód to gra przeznaczona dla bardziej  opiekunów którzy już ułożyli swojego podopiecznego. Pies musi doskonale się z nami rozumieć aby wykonywać wszystkie wymagane aktywności. Oczywiście możemy zaczynać od prostych przeszkód i rozwijać psie umiejętności. Tor przeszkód to psia dyscyplina sportu i dobrze wyćwiczony może doskonale wzbogacić relację z czworonogiem przez wspólne starty. Zabawa jak się domyślacie polega   na pokonywaniu przez psa toru z przeszkodami i zaliczaniu poszczególnych stref, w czym kieruje go opiekun wydając komendy. Nikt oczywiście nie wymaga od właściciela wykonywania żądań sportowych i podczas zabawy możemy wykonywać jedynie poszczególne elementy toru. Wartość tej zabawy poza oczywiście fizyczna stroną psiego jestestwa, rozwija również posłuszeństwo co jest bardzo ważną cechą psa.

5. Nadziewane zabawki

Do niektórych zabaw z naszym pupilem potrzebne są zabawki dla psa, dedykowane do umieszczenia w nich smakołyków. Najpopularniejsze to piłeczki, stojaczki do karmy z klapką którą trzeba podnieść aby dostać smakołyk. Taka zabawa mniej angażuje właściciela, ale jest bardzo wciągająca dla psa i angażuje go umysłowo i fizycznie. Tegu typu nadziewane zabawki możemy podawać psu w dowolnym momencie, kiedy ewidentnie się nudzi lub z samego rana przed naszym wyjściem do pracy. Zapewni to zwierzakowi zajęcie na co najmniej 30 min. 

 

6. Chowanie i poszukiwanie skarbów

Zabawa z psem, w którą z powodzeniem możemy bawić się zarówno w domu jak i w parku czy w lesie. Skarbami w tym przypadku są smakołyki, sucha karma, ulubiona zabawka psa. Będąc na spacerze w parku, w momencie gdy pies jest zajęty zabawą np. z innym psem lub biega sobie beztrosko, chowamy smakołyki lub karmę w różnych zakamarkach, a następnie zachęcamy psa do poszukiwań a odnalezienie nagradzamy. Będąc w domu czy mieszaniu tak samo możemy chować psu różne smakołyki i zachęcać go do zabawy i szukania. Takie poszukiwania niesamowicie angażują zmysły psa.

7.Aportowanie

Ta forma spędzania wspólnego czasu właściciela ze swoim pupilem ma już wiekową tradycję.. To chyba najpopularniejsza i najstarsza z psich zabaw. Jako elementu do aportowania można użyć wielu rzeczy, od piłek po innego typu zabawki, a na zwykłych patykach kończąc. Aportowanie to raczej zabawa z psem na powietrzu, choc znam takich którzy posiadają na tyle duże salony lub na tyle małe pieski że mogą się bawić również w domu.  Najlepiej jednak jeśli jesteśmy na wolnej i bezpiecznej przestrzeni.

Zabawa w aport rozwija naszego pupila ruchowa, ale ten czas możemy również wykorzystać do nauki   komend “zostaw”, „przynieś”, „siad” a nawet do nauki chodzenia bez smyczy. Przynoszony element odpowiednio potraktowany może stać się tak silnym obiektem zaangażowania pupila że pies będzie go traktował jak największą nagrodę.  

 

8.Nauka komend

Każdy z nas wie , że nauka przez zabawę to najtrwalsza metoda przekazywania wiedzy. Dokładnie tak samo jest u psów. Jeśli to wiemy a moim zdaniem każdy właściciel chciałby w pełni, a przynajmniej w jakimś stopniu  panować nad swoim pupilem to wykorzystajmy znane nam zasady do wypracowania z podopiecznym posłuszeństwa. Szczególnie jest to ważne gdy pies jest młody i dysponuje nieprzebranym pokładami energii. Podczas takiej zabawy układamy zachowanie na przyszłość i rozładowujemy nadmierne pokłady energetyczne naszego podopiecznego. Przyjemnie i pożytecznie.  Każdy właściciel powinien nauczyć swojego psa kilka podstawowych komend, takich jak “siad”, “zostaw” czy “zostań”. To podstawy podstaw i dzięki nim mamy punkt wyjścia do wszelkich innych wprowadzanych komend dla psa. Nauka komend stymuluje psa mentalnie, ale również wzmacnia więź z opiekunem i wzmacnia hierarchię w domowym stadzie. Dzięki tresurze pies uczy się panować nad swoimi emocjami, staje się bardziej posłuszny i znacznie lepiej odnajduje się wśród obcych ludzi i innych zwierząt.

WAŻNE- znajdź nagrodę, która będzie dla psa bezapelacyjnie atrakcyjna a zrobi dla Ciebie wszystko. 

9.Piłka na gumce

Piłka na gumce to zabawa dla małych szczeniąt. Taki brzdące bardzo lubią coś czasem podklas, uciec i pogryźć. Świetnym sposobem na takiego małego urwisa jest zamocowanie piłki na dość sztywnej gumce przypominającej sznurek. Pupil będzie podkradał zabawkę ale jak tylko się rozpędzi ta wraca na gumce na swoje miejsce znikając z pyska małego złodziejaszka. Polecam, mój mały niszczyciel dzieki takiemu rozwiązaniu bardzo ograniczył zniszczenia w mieszkaniu. Zamiast piłeczki można przyczepić pluszaka, większy smakołyk niemal wszystko.  

10.Pościg za właścicielem

Pościg za właścicielem to najprostsza forma zabawy z naszym podopiecznym, która często pozwala rozwinąć pasje biegową właściciela. Jest jednocześnie zabawą, która angażuje fizycznie właścicieli w takim samym stopniu co ich pupile.

Nie wymaga żadnych pomocy w postaci zabawek. Jedyne co  się przyda to może jakieś przysmaki za dobrze wykonana pracę dla psa. Zabawa ta jest bardzo prosta. Pies otrzymuje komendę „siad” a właściciel oddala się od niego i zwiększając prędkość zaczyna uciekać zachęcając jednocześnie psa do startu za nim. Oczywiście na początku przygody pies bez komendy będzie startował. WAŻNE abyśmy nie pozwalali na starowanie bez komendy. Zabawa z psem zabawa ale posłuszeństwo musi być ;).  Jeśli pies nas dogoni…coż, możemy powtórzyć całość lub przejść do wspólnego truchtu który nasz pies na pewno doceni.

Jeśli nie masz czasu na takie aktywności lub nie wiesz jak je wykonywać. Zapraszam, chętnie pomogę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *